14 Comments

 1. 1

  RmZiRn

  ممنون برای وب سایت و مطاب مفیذتون

  Reply
  1. 1.1
   معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   سلام و احترام
   خواهش میکنم

   Reply
 2. 2

  سارا

  با سلام
  سازمان در بند مدیریت تغییر عدم انطباق اصلی خورده است.برای رفع آن چه باید بکنیم ؟

  Reply
  1. 2.1
   معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   به احتمال زیاد شما این بند را در سازمانتان اجرا نکرده اید و یا تعدد در عدم توجه به تغییرات سازمان در واحدها توسط ممیز مشاهده شده است که منجر به عدم انطباق اصلی (majer) شده است .
   برای اینکه بتوانم پاسخ مناسبی بدهم باید متن عدم انطباق را ببینم .
   در صورت تمایل متن عدم انطباق را بفرستید.
   مطالعه لینک های زیر می تواند به شما کمک کند .
   بند ۶-۳ و مدیریت تغییرات
   اجرای بند ۶-۳ و مدیریت تغییرات

   Reply
 3. 3

  محسن

  با سلام و وقت بخیر
  بنده به متن کامل استاندارد ایزو ۱۵۷۵۰ پارت۱ نیاز دارم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  Reply
  1. 3.1
   معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   برای دریافت متن انگلیسی این استاندارد را می توانید از سایت ایران پیپر دانلود نمایید. و اداره استاندارد ایران نیز ترجمه ای از این استاندارد را منتشر کرده است . که می توانید از سایت زیر دریافت نمایید.
   سازمان ملی استاندارد ایران

   در صورتی که موفق به یافتن این استاندارد نشدید اطلاع دهید تا برایتان ارسال نمایم .

   Reply
 4. 4

  محمدرضا

  ممنون برای وب سایت و مطاب مفیدتون
  یک سوال داشتم چه جوری باید در شناسایی ریسک ، ریسک های درس آموخته ها را شناسایی نماییم و آیا باید بعنوان یک فرصت شناسایی گردد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  Reply
  1. 4.1
   معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در خصوص ریسک و شناسایی ریسک در سازمان موارد زیر حایز اهیمت است :
   ۱- در شناسایی ریسک ها و اقدامات برای رفع آن باید به زمینه سازمان و ذینفعان توجه نمایید .به عبارت دیگر شناسایی ریسک ها را مثل یک فرآیند در نظر بگیرید که ورودی های آن شامل موارد زیر است :
   – تجزیه و تحلیل مسائل داخلی و خارجی
   – جهت استراتژیک سازمان
   – ذینفعان سازمان
   – دامنه سیستم مدیریت کیفیت سازمان
   – فرایندهای سازمان
   ۲- برای شناسایی ریسک ها بهتر است فرآیندی که را که می خواهید ریسک و فرصت آن را شناسایی نمایید به صورت فعالیت تقسیم بندی نمایید.
   به عنوان مثال در خصوص سوال شما در مورد درس آموخته ها یا مدیریت دانش به صورت زیر می توان ریسک ها و فرصت ها را شناسایی نمود :
   فرآیند مدیریت دانش شامل فعالیت هایی به صورت زیر است :
   – تعیین دانش مورد نیاز برای اجرای فرآیندها
   – ثبت دانش تعیین شده
   – ارزیابی دانش ثبت شده
   – به اشتراک گذاری دانش تایید شده
   – ذخیره و حفظ دانش
   – استفاده از دانش به دست آمده
   خب حالا باید ببینید که در هر یک از مراحل بالا سازمان شما چه کارهایی انجام می دهد برای مثال دانش مورد نیاز برای اجرای فرآیندها در سازمان شما به چه صورتی ثبت می شود ؟
   فرض کنید که شما دانش به دست آمده را به صورت دستورالعمل های کاری ثبت می کنید . خب در این جا باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه موانعی برای تحقق این هدف یعنی ثبت دانش به صورت دستورالعمل های کاری وجود دارد وجود دارد ؟ جواب این سوال می شود ریسک. که می تواند این باشد که فرد آموزش دیده ممکن است نتواند به راحتی مطالب و مهارتهای آموزش دیده را در دستورالعمل های کاری منتقل کند و باعث شود برخی از دانش های کسب شده از دست برود.
   و در مورد فرصت باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه کمکی برای شما در راستای تحقق این هدف وجود دارد ؟ مثلا ممکن است تمامی مطالب ، جزوه آموزشی و بعضا صوت یا فیلم دوره آموزشی در اختیار کارکنان دیگر قرار می گیرد .و یا ….

   در خصوص هر یک از مراحل گفته شده می توان با این سوال و جواب، ریسک ها و فرصت های هر فرآیند را شناسایی نمود. برای شناسایی بهتر ریسک ها و فرصت ها بهتر است فرآیندها به فعالیت تفکیک شود .
   با تشکر از توجه شما

   Reply
 5. 5

  رضا

  با سلام، آیا مغایرت زیر می تواندیک مغایرت ۹۰۰۱ باشد.
  ریسک ها و فرصت ها بطور موثر شناسایی نشده است. به عنوان مثال فعالیت جوشکاری در تولید

  Reply
  1. 5.1
   معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   بله این یک مغایرت ۹۰۰۱ است .
   بند ۴-۴-۱ این استاندارد به این اشاره دارد سازمان باید ریسک ها و فرصت های فرآیندهای سیستم مدیریت کیفیت را مطابلق با الزامات بند ۶-۱-۱ تعیین نماید .
   پس با توجه به این بندها سازمان بایستی ریسک ها و فرصت های مربوط به فرآیندها را شناسایی نماید و طبق بند ۶ اقداماتی را بعد از شناسایی آن ها انجام دهد .
   با توجه به توضیحات داده شده ممیز می تواند در صورتی که شما برای فرآیندهای خود ریسک ها و فرصت ها را شناسایی نکرده باشید ، عدم انطباق صادر نماید . اما در صورتیکه شما به ممیز نشان دهید که تنها همین فرآیند است که ریسک و فرصت آن شناسایی نشده است و رسک و فرصت مابقی فرآیندها تعیین شده است می تواند از ثبت این مغایرت چشم پوشی کند ولی در ممیزی های بعدی سختگیرانه تر به آن رسیدگی می کند.

   Reply
 6. 6

  رضا

  باسلام، از توضیحات کامل و جامع شما
  در صورت امکان فرصت های این فعالیت (جوشکاری) ذکرنمایید.
  با تشکر

  Reply
  1. 6.1
   معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   باید خدمتتان عرض کنم نمی توان به طور مشخص گفت که مثلا این موارد را می توانید به عنوان فرصت ها و یا ریسک های فعالیت جوشکاری در نظر گرفت و قطعا من هم نمی توانم در این مورد مشخص به شما بگویم که مثلا این ها را در نظر بگیرد ولی می توانم کمک کنم که خودتان پی ببرید که ریسک ها و فرصت های فرآیندهایتان چه هستند.

   به عبارتی شما باید ببینید که چه چیزهایی در کارگاه شما وجود دارد که باعث می شود این فعالیت یا فرآیند به خوبی انجام شود . به عبارت دیگر هر چیزی که اگر نباشد ریسک در نظر گرفته می شود ، در صورت وجود فرصت است .
   به عنوان مثال :
   ۱- خطر ناشی از آتش گرفتن به علت افتادن فلزات داغ یا پرتاب پلیسه و جرقه بر روی بدن (پوست-چشم و…) اگر در کارگاه شما فکری برای این موضوع شده است که امکان اتفاث افتادن نباشد ، می تواند یک فرصت باشد.
   ۲- استفاده از تجهیزات فردی مناسب
   ۳- کارگران آموزش دیده و حرفه ای و آشنا به کار
   و …..
   به طور کلی هر چیزی که مانع از انجام درست فعالیت( بر اساس هدف آن فعالیت) شود ریسک و هر چیزی که باعث اجرای درست آن فعالیت می شود فرصت محسوب می شود.

   با تشکر

   Reply
   1. 6.1.1

    رضا

    سپاس از توضیحات شما

    Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به معصومه فرج پور می باشد.ایزویار در زمینه آموزش استانداردISO 9001 فعالیت می کند و به شما کمک می کند فرد مفیدتر و باکیفیت تری در محیط کاری خود باشید.