59 Comments

 1. RmZiRn

  ممنون برای وب سایت و مطاب مفیذتون

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   سلام و احترام
   خواهش میکنم

   Reply
 2. سارا

  با سلام
  سازمان در بند مدیریت تغییر عدم انطباق اصلی خورده است.برای رفع آن چه باید بکنیم ؟

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   به احتمال زیاد شما این بند را در سازمانتان اجرا نکرده اید و یا تعدد در عدم توجه به تغییرات سازمان در واحدها توسط ممیز مشاهده شده است که منجر به عدم انطباق اصلی (majer) شده است .
   برای اینکه بتوانم پاسخ مناسبی بدهم باید متن عدم انطباق را ببینم .
   در صورت تمایل متن عدم انطباق را بفرستید.
   مطالعه لینک های زیر می تواند به شما کمک کند .
   بند ۶-۳ و مدیریت تغییرات
   اجرای بند ۶-۳ و مدیریت تغییرات

   Reply
 3. محسن

  با سلام و وقت بخیر
  بنده به متن کامل استاندارد ایزو ۱۵۷۵۰ پارت۱ نیاز دارم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   برای دریافت متن انگلیسی این استاندارد را می توانید از سایت ایران پیپر دانلود نمایید. و اداره استاندارد ایران نیز ترجمه ای از این استاندارد را منتشر کرده است . که می توانید از سایت زیر دریافت نمایید.
   سازمان ملی استاندارد ایران

   در صورتی که موفق به یافتن این استاندارد نشدید اطلاع دهید تا برایتان ارسال نمایم .

   Reply
 4. محمدرضا

  ممنون برای وب سایت و مطاب مفیدتون
  یک سوال داشتم چه جوری باید در شناسایی ریسک ، ریسک های درس آموخته ها را شناسایی نماییم و آیا باید بعنوان یک فرصت شناسایی گردد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در خصوص ریسک و شناسایی ریسک در سازمان موارد زیر حایز اهیمت است :
   ۱- در شناسایی ریسک ها و اقدامات برای رفع آن باید به زمینه سازمان و ذینفعان توجه نمایید .به عبارت دیگر شناسایی ریسک ها را مثل یک فرآیند در نظر بگیرید که ورودی های آن شامل موارد زیر است :
   – تجزیه و تحلیل مسائل داخلی و خارجی
   – جهت استراتژیک سازمان
   – ذینفعان سازمان
   – دامنه سیستم مدیریت کیفیت سازمان
   – فرایندهای سازمان
   ۲- برای شناسایی ریسک ها بهتر است فرآیندی که را که می خواهید ریسک و فرصت آن را شناسایی نمایید به صورت فعالیت تقسیم بندی نمایید.
   به عنوان مثال در خصوص سوال شما در مورد درس آموخته ها یا مدیریت دانش به صورت زیر می توان ریسک ها و فرصت ها را شناسایی نمود :
   فرآیند مدیریت دانش شامل فعالیت هایی به صورت زیر است :
   – تعیین دانش مورد نیاز برای اجرای فرآیندها
   – ثبت دانش تعیین شده
   – ارزیابی دانش ثبت شده
   – به اشتراک گذاری دانش تایید شده
   – ذخیره و حفظ دانش
   – استفاده از دانش به دست آمده
   خب حالا باید ببینید که در هر یک از مراحل بالا سازمان شما چه کارهایی انجام می دهد برای مثال دانش مورد نیاز برای اجرای فرآیندها در سازمان شما به چه صورتی ثبت می شود ؟
   فرض کنید که شما دانش به دست آمده را به صورت دستورالعمل های کاری ثبت می کنید . خب در این جا باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه موانعی برای تحقق این هدف یعنی ثبت دانش به صورت دستورالعمل های کاری وجود دارد وجود دارد ؟ جواب این سوال می شود ریسک. که می تواند این باشد که فرد آموزش دیده ممکن است نتواند به راحتی مطالب و مهارتهای آموزش دیده را در دستورالعمل های کاری منتقل کند و باعث شود برخی از دانش های کسب شده از دست برود.
   و در مورد فرصت باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه کمکی برای شما در راستای تحقق این هدف وجود دارد ؟ مثلا ممکن است تمامی مطالب ، جزوه آموزشی و بعضا صوت یا فیلم دوره آموزشی در اختیار کارکنان دیگر قرار می گیرد .و یا ….

   در خصوص هر یک از مراحل گفته شده می توان با این سوال و جواب، ریسک ها و فرصت های هر فرآیند را شناسایی نمود. برای شناسایی بهتر ریسک ها و فرصت ها بهتر است فرآیندها به فعالیت تفکیک شود .
   با تشکر از توجه شما

   Reply
 5. رضا

  با سلام، آیا مغایرت زیر می تواندیک مغایرت ۹۰۰۱ باشد.
  ریسک ها و فرصت ها بطور موثر شناسایی نشده است. به عنوان مثال فعالیت جوشکاری در تولید

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   بله این یک مغایرت ۹۰۰۱ است .
   بند ۴-۴-۱ این استاندارد به این اشاره دارد سازمان باید ریسک ها و فرصت های فرآیندهای سیستم مدیریت کیفیت را مطابلق با الزامات بند ۶-۱-۱ تعیین نماید .
   پس با توجه به این بندها سازمان بایستی ریسک ها و فرصت های مربوط به فرآیندها را شناسایی نماید و طبق بند ۶ اقداماتی را بعد از شناسایی آن ها انجام دهد .
   با توجه به توضیحات داده شده ممیز می تواند در صورتی که شما برای فرآیندهای خود ریسک ها و فرصت ها را شناسایی نکرده باشید ، عدم انطباق صادر نماید . اما در صورتیکه شما به ممیز نشان دهید که تنها همین فرآیند است که ریسک و فرصت آن شناسایی نشده است و رسک و فرصت مابقی فرآیندها تعیین شده است می تواند از ثبت این مغایرت چشم پوشی کند ولی در ممیزی های بعدی سختگیرانه تر به آن رسیدگی می کند.

   Reply
 6. رضا

  باسلام، از توضیحات کامل و جامع شما
  در صورت امکان فرصت های این فعالیت (جوشکاری) ذکرنمایید.
  با تشکر

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   باید خدمتتان عرض کنم نمی توان به طور مشخص گفت که مثلا این موارد را می توانید به عنوان فرصت ها و یا ریسک های فعالیت جوشکاری در نظر گرفت و قطعا من هم نمی توانم در این مورد مشخص به شما بگویم که مثلا این ها را در نظر بگیرد ولی می توانم کمک کنم که خودتان پی ببرید که ریسک ها و فرصت های فرآیندهایتان چه هستند.

   به عبارتی شما باید ببینید که چه چیزهایی در کارگاه شما وجود دارد که باعث می شود این فعالیت یا فرآیند به خوبی انجام شود . به عبارت دیگر هر چیزی که اگر نباشد ریسک در نظر گرفته می شود ، در صورت وجود فرصت است .
   به عنوان مثال :
   ۱- خطر ناشی از آتش گرفتن به علت افتادن فلزات داغ یا پرتاب پلیسه و جرقه بر روی بدن (پوست-چشم و…) اگر در کارگاه شما فکری برای این موضوع شده است که امکان اتفاث افتادن نباشد ، می تواند یک فرصت باشد.
   ۲- استفاده از تجهیزات فردی مناسب
   ۳- کارگران آموزش دیده و حرفه ای و آشنا به کار
   و …..
   به طور کلی هر چیزی که مانع از انجام درست فعالیت( بر اساس هدف آن فعالیت) شود ریسک و هر چیزی که باعث اجرای درست آن فعالیت می شود فرصت محسوب می شود.

   با تشکر

   Reply
   1. رضا

    سپاس از توضیحات شما

    Reply
 7. رضا

  آیا تکمیل فرم های مربوط به سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) درسازمان اجباری است.یا فقط تکمیل کارت نگهداری و تعمیرات کفایت می کند.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در استاندارد ISO9001:2015 در بند ۷-۱-۳ که مربوط به زیر ساخت می باشد آمده است که سازمان باید زیر ساخت لازم برای اجرای فرآیندها و دستیابی به انطباق محصولات و خدمات خود را تعیین ، فراهم و برقرار نگه دارد.
   و در متن انگلیسی این بند نیز از کلمه maintain استفاده شده است .
   پس حتما باید مستنداتی ارائه نمایید که نشان دهد زیر ساختها ارائه و نگهداری می شوند . تکمیل فرم های مربوط به سرویس و نگهداری برای نشان دادن این است که شما زیر ساخت های لازم برای تولید و یا ارائه خدمات را فراهم می کنید تا ممیز قانع شود که شما این بند را در سازمانتان به خوبی کاور می کنید .
   در خصوص تعمیرات پیشگیرانه ، اگر مستنداتی ارائه نشود می توان هم در خصوص این بند عدم انطباق گرفت و هم اینکه می تواند بیانگر این باشد که به بهبود در سیستم توجهی نمی شود در بند ۱۰-۱-ب اشاره شده است یکی از موارد بهبود، اصلاح ، پیشگیری یا کاهش اثرات نامطلوب می باشد .
   تعمیرات پیشگیرانه منجر به کاهش اقدام اصلاحی و اقزایش بهبود می شود .پس باید فرم های مربوط به تعمیرات پیشگیرانه نیز تکمیل گردد.
   امیدوارم پاسخ من کمک مفیدی به شما کرده باشد .

   Reply
   1. رضا

    سپاس. عالی بود.

    Reply
 8. رضا

  نحوی تعیین جهت گیری استراتزیک سازمان بعد از یافتن نقاط قوت ، ضعف ، فرصت و تهدیدها
  (نحوی تعیین استراتزی های سازمان با استفاده از ماتریس SWOT و انطباق و تلفیق این نقاط باهم چگونه باید باشد So,St,Wo,WT )

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در خصوص ماتریس SWOT توضیحات کاملی ارائه شده است . لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید.
   اجرای بند ۴-۱ با استفاده از تجزیه و تحلیل SWOT
   با تشکر از همراهی شما

   Reply
 9. رضا

  باسلام و احترام
  آیا فرم های ارزیابی و کنترل ریسک، شناسایی و کنترل فرصت، فرم ثبت دانش ، فرم اعلام تغییر … که در ویرایش ۲۰۱۵ ۹۰۰۱اضافه شده باید توسط واحد HSE نیز تکمیل گردد.(باتوجه به اینکه این واحد با دو استاندارد ۱۴۰۰۱و ۱۸۰۰۱ مرتبط است.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   از آنجایی که در استاندارد ۱۴۰۰۱ و ۱۸۰۰۱ به ریسک اشاره شده است و بند مجزایی برای آن وجو دارد، ممیزین این دو استاندارد در زمان ممیزی ها با توجه به بندهای استاندارد به ریسک ها می پردازند پس می توانید از همان فرم ها و مستندات استفاده نمایید و نیازی به تکمیل مجدد فرم های ۹۰۰۱ ندارید .در خصوص مدیریت تغییر نیز می توانید به همان فرم ها و مستندات استاندارد ۱۴۰۰۱ و ۱۸۰۰۱ اشاره نمایید . ولی در خصوص مدیریت دانش باید از فرم های ۹۰۰۱ استفاده شود.

   با تشکر از همراهی شما

   Reply
 10. رضا

  تفاوت بند۷-۸ کنترل خروجی نامنطبق با بند ۱۰-۲ عدم انطباق چیست.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   بند ۱۰-۲ با عنوان عدم انطباق و اقدام اصلاحی، در مورد نحوه مدیریت کردن عدم انطباق و اجرای مناسب اقدامات اصلاحی در سازمان می باشد . بگونه ای که برای عدم انطباقهای یافته شده ریشه یابی مناسب صورت گیرد تا از وقوع مجدد عدم انطباق جلوگیری شود.عدم انطباق های یافته شده در سازمان می تواند از ممیزی های داخلی ، خروجی بازنگری های مدیریت ، تحلیل داده ها ، خروجی های نامنطبق ، شکایات مشتری و …. منتج شود.
   اما بند ۸-۷ در مورد کنترل خروجی نامنطبق است و منظور این است که هر گونه خروجی فرآیند که با معیارهای از پیش تعیین شده مطابقت ندارد باید کنترل شود و از تحویل آن به مشتری یا فرآیند بعدی و یا مراحل بعدی کار جلوگیری شود.
   این خروجی می تواند ورودی فرآیند بعدی یا مستندی باشد که تحویل واحدی دیگر می شود یا محصول میانی باشد که برای تهیه محصول نهایی به واحدی دیگر ارسال می شود و یا محصول نهایی باشد که تحویل مشتری می شود . در هر یک از مراحل گفته شده خروجی فرآیند باید کنترل شود تا از تحویل ناخواسته به مرحله بعدی جلوگیری شود .
   هر زمانی که خروجی نامنطبق با الزامات و معیارها مشاهده شد ، باید تعیین تکلیف مناسب در این خصوص صورت گیرد و مستندات لازم در تمامی مراحل این کنترل باید در سازمان انجام شود .
   لزوما نباید برای هر خروجی نامنطبق عدم انطباق صادر شود ولی باید حتما مستندات لازم در خصوص کنترل خروجی نامنطبق تهیه شود . باید فرمی برای این کار تهیه نمایید و در صورتی که نیاز به صدور عدم انطباق نبود بتوان از طریق همین فرم پیگیریها و تحلیل های مورد نیاز را انجام داد .
   با تشکر

   Reply
   1. رضا

    باسلام و احترام
    سپاس از توضیحات خوب شما

    Reply
 11. رضا

  ۱- در فرآیند برنامه ریزی : شاخص، درصد تحقق برنامه تولید از نظر زمانی و حجمی و در فرآیند کنترل کیفیت نیز شاخص درصد اقلام نامنطبق تولید شده به کل اقلام تولید شده (در پروژه/مدت معین) از شاخصهای این فرآیند درسازمان است.
  اگر شرکت بطور هم زمان چند پروژه داشته باشد. برای محاسبه مقدارمیانگین مثلاً در مقاطع سه ماهه آیا می توان مقدار پیشرفت این پروژه ها را با هم جمع کرد و از آن میانگین به دست آورد و به عنوان جواب برای این شاخص ها قرارداد.(با این عمل آیا شاخص درست محاسبه شده است).
  ۲- در فهرست فرآیندهای سازمان آیا ذکر فرآیندهای رهبری، طرح ریزی و ارتباطات الزام است یاخیر، درصورت الزام آیا برای این فرآیندها نیز باید ریسک و فرصت را تهیه نمود. یاخیر
  در صورت پیشنهاد شاخص ها بهتر برای این فرآیند، لطفاً در صورت امکان ارائه بفرمایید.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام .
   ۱- اگر منظورتون روند تولید هست دیگه پروژه معنایی نداره اما اگر پروزه راه اندازی هست و به بهره برداری نرسیده باید از شاخص های مربوط به پروزه استفاده کنید .
   با فرض اینکه منظورتون روند تولید هست به سوالتون پاسخ میدم :
   فرض کنید شما درخصوص برنامه ریزی برای محصولات ( Aو B و C) شاخص درصد تحقق برنامه تولید از نظر زمانی و حجمی را درنظر گرفتید. بهتره که در زمان گزارش گیری شاخص ها رو برای هر محصول جداگانه در نظر بگیرید . به طور مثال درصد پیشرفت تحقق برنامه تولید از نظر زمانی برای محصول A عدد ……. است . درصد پیشرفت تحقق برنامه ریزی تولید از نظر حجم هم برای این محصول هم عدد… است .
   برای هر محصولی که دارید میتونید همینکارو بکنید . و در نهایت می تونید در پایان گزارشتون بگین که میانگین پیشرفت پروژه در شاخص تحقق برنامه تولید از نظر زمانی برای محصول A و Bو …..به میزان …… درصد هست .
   وقتی برای هر شاخص اینکارو انجام دادید می تونید میانگین پیشرفت رو محاسبه کنید و بگین در نهایت اینقدر پیشرفت داشتین.
   ولی حتما درصد پیشرفت هر کدوم رو هم نشون بدین . تنها به میانگین بسنده نکنید.
   ۲- رهبری ، طرحریزی و ارتباطات جزو بندهای مهم استاندارد هست و شما باید در سازمانتون براشون کاری انجام بدین. مثلا:
   بند۵ – رهبری : راجع به تعهد مدیریت ارشد به سیستم مدیریت کیفیت ، تمرکز بر مشتری ، ایجاد خط مشی ، تهیه شرح وظایف ، اختیارات و مسئولیت ها در سازمان هست .
   بند ۶ – طرحریزی :در مورد ریسک ها فرصت ها ، اهداف کیفیت و طرحریزی تغییرات هست .
   بند ۷-۴: ارتباطلات – هم که بند جدیدی در سازمان هست .
   علاوه بر این ، با توجه به بند ۴-۴ شما باید فرآیندهای مورد نیاز و تعاملات آنها رو مطابق با الزامات این استاندارد ایجاد ، برقرار و به طور مداوم بهبود بدین . در بند ۶-۱-۱ هم گفته که باید ریسک ها و فرصت های فرآیندهایی رو که بر اساس بند ۴-۴ ایجاد کردین ، تعیین کنید .
   توضیحات بیشتر رو می تونید در این صفحه ببینید.

   ۳- شاخص های برنامه ریزی تولید :
   درصد دوباره کاری
   درصد ضایعات
   بهای تمام شده
   میزان تحقق برنامه تولید
   نفر ساعت سرانه تولید و ….

   با تشکر از توجه شما

   Reply
   1. رضا

    سپاس از زحمات و همراهی شما.

    Reply
 12. رضا

  منظورم در پروژه بود.
  در مجموع با توجه به توضیحات شما، باید برای هرکدام از پروژه ها (مثلاً درمقاطع سه ماهه) میزان پیشرفت پروژه “آ” و میزان پیشرفت پروژه “ب” را یک بار به طور جداگانه و یکبار نیز از آن میانگین به دست آورد.(هم در محاسبه شاخص برنامه ریزی و هم در کنترل کیفیت)

  Reply
 13. رضا

  عدم اثربخش بودن ممیزی داخلی به عنوان مغایرت عمده ثبت شده
  مغایرت ها ی ممیزی داخلی به جای ثبت در چک لیست ، در برگه های سفید ثبت شده – فقط مغایرت ثبت شده است نه شواهد
  ولی بقیه موارد شامل برنامه ریزی ممیزی داخلی ، اعلام زمان ممیزی به واحدهای شرکت، ارائه گزارش ممیزی به
  و احدها و مدیریت شرکت به شکل کامل انجام شده با این وجود:آیا این موارد می توان یک مغایرت عمده باشد.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   چک لیست در ممیزی یکی از ابزار های مورد استفاده در ممیزی ها ست . ممیز وقتی میبینه که شما چک لیست ندارین ، سوالی که براش پیش میاد اینکه خب ممیزی چطور انجام شده ؟ و از کجا معلوم که همه بندهای استاندارد مورد ممیزی قرار گرفته؟
   شما باید شواهدی برای اثربخش بودن ممیزی ارائه بدین و استفاده از چک لیست این کار رو راحت تر میکنه .

   در مورد اینکه آیا نداشتن چک لیست در ممیزی میتونه به عنوان مغایرت major ثبت بشه یا نه ؟
   احتمالا ایشون در ممیزی از سایر واحدها شواهدی پیدا کرده که باعث شده به این نتیجه برسه که ممیزی داخلی اثربخش نبوده . مثلا با یکی از صاحبان فرایند مصاحبه کرده یا سندی رو دیده و مشخص شده که شما در زمان ممیزی داخلی مشکلی که به نوعی عدم انطباق بوده رو در ممیزی داخلی ندیدین. یا براش ثابت شده که همه فرایندها ممیزی نشده .

   بر اساس بند ۹-۲-۱ استاندارد ۹۰۰۱ سازمان باید ممیزی داخلی رو انجام بده تا ببینه که با الزامات این استاندارد و الزامات داخلی سازمان انطباق داره یا نه و همینطور آیا به صورت اثر بخش اجرا شده یا نه.
   از اونجایی که ممیز نتونسته شواهدی دال بر اجرای این بند در سازمانتون ببینه براتون عدم انطباق major صادر کرده چون یکی از مواردی که براش دم انطباق major صادر میشه اینه که یک بند استاندارد اجرا نشه و ممیز با به دست آوردن شواهد به این نتیجه رسیده که شما این بند رو کاور نکردین.

   ممنون از توجه شما

   Reply
   1. رضا

    باسلام،احترام
    سپاس ارائه راهنمایی

    Reply
 14. Mohammad reza rezaeepour

  درود
  سرکار خانم فرج پور
  آیا می شود در زمان استقرار استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ در قالب HLS تنها از یک نظام نامه استفاده کرد و در قالب آن کلیه الزامات، فرایندها و روشهای اجرائی را آورد
  سپاس

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام

   در ویرایش جدید الزامی به استفاده از نظامنامه نیست اما اگر بخواهید از نظامنامه استفاده کنید می تونید از سیستم مدیریت یکپارچه استفاده کنید. از آنجایی که عنوان بندها در هر دو استاندارد یکسان هست می تونید نظامنامه ای تحت عنوان ” نظامنامه سیستم مدیریت یکپارچه ” تهیه کنید و در هر بند توضیحات مربوط به هر دو استاندارد را بیان کنید . البته در بعضی از بندها می تونید هر دو استاندارد رو پوشش بدید.
   به عنوان مثال :
   در بند ۲ (مرجع ) از هر دو استاندارد ۹۰۰۱ و ۴۵۰۰۱ به عنوان مرجع نام ببرید .
   در بند ۴-۳ (تعیین دامنه) باید دامنه هر دو استاندارد را مشخص کنید .
   ولی بندهایی مانند ۷-۵ (اطلاعات مستند )و ۵-۳ (اختیارات و مسئولیتها ) هر دو استاندارد را شامل می شود و تفاوتی در اجرای این بند در هر دو استاندارد نیست.

   با این توضیحات و با در نظر گرفتن موارد گفته شده می تونید این کار رو انجام بدید و از یک نظامنامه برای هر دو استاندارد استفاده کنید.

   با تشکر از توجه شما

   Reply
 15. نیکتا ارمی

  سلام با تشکر از توضیحات کامل شما . این امکان وجود دارد که نمونه دستورالعمل شناسایی و ارزیابی فرصت های فرایندها در سایت بگذارید

  Reply
 16. kamran

  با سلام
  احتراما خواهشمند است در صورت امکان، تفاوت تصدیق و صحه گذاری را با یک مثال در حوزه بخش خدماتی و یک مثال در حوزه فعالیت تولیدی بیان فرمایید . ؟

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام

   تصدیق یا verification: شامل اقداماتی میشه که شما انجام میدین تا مطمئن بشین اون محصولی که تولید کردین یا خدمتی که ارائه می کنین بر اساس برنامه ریزیهای اولیه شما بوده یا نه.
   مثلا شما یه قطعه ای رو بر اساس یک سری الزامات، استاندارد، نقشه و اندازه های اولیه می سازید. زمانی که شما چک می کنید که ببنید آیا بر اساس اون استاندارد، الزامات و یا اندازه های اولیه اون قطعه ساخته شده یا نه شما دارید تصدیق انجام میدید.
   یا زمانی که جک میکنید آیا نرم افزار طراحی شده با مشحصات اولیه مطابقت داره یا نه ؟

   صحه گذاری یا validation : شامل اقداماتی میشه شما انجام میدین تا مطمئن بشین محصولی تولیدی یا خدمت ارائه شده برای مشتری مناسب بوده یا نه مثلا اون قطعه ای که بر اساس استاندارها و الزامات ساخته شده آیا درست کار میکنه یا نه
   یا آیا نرم افزاری که به درستی طراحی شده، نیازها و انتظارات مشتری را برآورده می کنه؟

   معمولا برای تصدیق می تونیم بپرسیم آیا درست می سازیم ؟ و برای صحه گذاری می تونیم بپرسیم آیا چیز درستی می سازیم ؟
   “ساخت چیز درست” به نیازهای کاربر و مشتری اشاره داره، در حالی که “ساخت درست اون” بررسی می کنه که مشخصات به درستی توسط سیستم اجرا شده است یا خیر ؟

   ممکنه شما یک قطعه ای رو بر اساس مشخصات اولیه درست بسازین اما کار نکنه و به درد مشتری نخوره این قطعه مرحله تصدیق رو به خوبی گذرونده اما در صحه گذاری موفق نبوده و باید دوباره چک بشه .

   لازمه بگم بعضی از فرآیندها رو نمی تونیم به راحتی تصدیق کنیم و فقط بعد از مصرف یا بعد از ارائه خدمت عیب اون مشخص میشه باید صحه گذاری کنیم. به این فرآیندهافرآیند ویژه میگیم مثل فرآیند آموزش یا پخت نان و یا فرآیند جوشکاری

   برای کم شدن عیب در فرآیندهای ویژه و برای اینکه خروجی با کمترین ایراد ارائه بشه کنترل هایی رو قبل و در حین اجرای فرآیند در نظرمیگیریم مثلاً در فرآیند آموزش :
   تدوین دستورالعمل ارزیابی اساتید
   برگزاری جلسات توجیهی با اساتید دوره، به‌منظور اطمینان از ارائه خدمات آموزشی در انطباق با الزامات تعیین شده
   تایید سرفصل های دوره توسط نماینده دوره (فرد دارای صلاحیت )
   حضور نماینده ای در دوره به‌منظور نظارت بر ارائه خدمات آموزشی.

   به زودی دراین خصوص مقاله ای منتشر میکنم و به صورت کامل و ارجاع به بندهای استاندارد توضیح میدم .امیدوارم با توضیحاتم کمکی به شما کرده باشم .

   Reply
   1. کامرانie_

    با سلام بسیار عالی خانم مهندس . تشکر فراوان

    Reply
   2. علی صفری

    سلام وقت شما بخیر
    بسیار ممنون از تایمی که برای پاسخ به سوال ها میزارید و با حوصله جواب میدین.
    این مقاله ای که در انتهای پاسخ فرمودین منتشر شده؟

    Reply
 17. کامران فلاح

  کامران فلاح

  با سلام و عرض ادب و تشکر فراوان از سایت خوبتون
  احتراما خواهشمند است در صورت امکان نسبت به سوال بنده در بخش ذیل توضیح فرمایید ؟
  ۱- تفاوت بین شاخص کارایی و شاخص اثر بخشی و جایگاه درست استفاده از این شاخص ها را با ذکر مثال توضیح بفرمایید؟
  ۲- در راهنمای استفاده از اجرای بند ۲-۶ ” چگونه برای سازمان هدف بنویسم” قید شده : (درصورتی که شرایط به گونه ای باشد که افزایش یا کاهش شاخص ها دور از دسترس باشد یا واقع بینانه نباشد میتوانیم هدف رو حفظ شاخص تعیین کنیم )
  در ممیزی مراقبتی سازمان ما ، به حفظ شاخص “بعنوان مثال ما در مورد شاخص افزایش فروش هدف حفظ فروش رو نسبت به سال قبل بدلیل مسائل و شرایط قرار داده بودیم ” ایراد گرفتند و گفتند حتما باید شاخص اهداف کیفی هر سال نسبت به سال قبل افزایش داشته باشه در غیر اینصورت بعنوان هدف استراتژی تعیین می گردد، خواهشمند است در این خصوص و نحوه ارتباط تعیین اهداف کیفی و استراتژی توضیح بفرمایید . با سپاس

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و تشکر فراوان از همراهی شما
   ۱- کارایی با توجه به میزان منابع استفاده شده برای انجام یک فعالیت مشخص سنجیده می‌شه و افزایش کارایی یا راندمان به معنای کاهش اتلاف منابع در انجام یک فعالیته.
   منظور از منابع : پول ، زمان ، نیروی انسانی، انرژی ، اطلاعات ، مهارت و …
   مثلا اگر کاری رو با منابع کمتری نسبت به دیروز انجام بدیم پس کارایی بیشتری داشتیم . یا اگر یک پروژه ای رو به دو نفر بدیم و نفر اول نسبت به نفر دوم با پول کمتر و زمان کمتری انجام بده می تونیم بگیم نفر اول کارایی بیشتری داشته .
   تعریف استاندارد ISO 900 از کارایی : ارتباط بین نتیجه بدست آمده و منابع به کار رفته .

   تعریف استاندارد ISO 900 از اثربخشی : میزان تحقق فعالیت های طرحریزی شده و حصول نتایج طرحریزی شده
   به عبارتی اثربخشی یعنی چقدر فعالیت هایی که انجام میدیم با اهدافی که در نظر گرفتیم همسو و هم جهته هر چقدر این همسو بودن بیشتر باشه اثربخشی هم بیشتره.
   مثلا در فرآیند تولید شاخص اثربخشی می تونه میزان تولید نسبت به سال قبل باشه و شاخص کارایی می تونه مثلا کاهش هزینه های تولید نسبت به سال قبل باشه .

   ۲- به اطلاعات بیشتری نیاز دارم . باید اطلاعاتی در مورد تحلیل عوامل داخلی و خارجی و استراتژی سازمان شما داشته باشم . شاید هدفی که در نظر گرفتین با اهداف استراتزیک سازمان شما مغایرت داشته .
   در صورت تمایل می تونید این اطلاعات رو برام ایمیل کنید تا بتونم پاسخ مناسبی داشته باشم .

   Reply
   1. کامران

    با سلام و احترام
    ممنون از رهنمود عالی شما . حتما برایتون ایمیل میکنم.

    Reply
    1. کامران

     سلام امکانش هست ایمیلتان را برای من ارسال فرمایید

     Reply
     1. معصومه فرج پور

      معصومه فرج پور

      با سلام و احترام
      می تونید از طریق صفحه تماس با ما با بنده در ارتباط باشید.
      با تشکر فراوان

 18. رضا

  با سلام و عرض تشکر از راهنمایی شما
  در جدولSWOT نحوی تعیین استراتژی SO,WO,ST,WT چگونه است.یعنی بعد از تعیین نقاط قوت ، ضعف ، تهدید و فرصت چگونه باید استراتژی ها را تعیین نمود(ترکیب این نقاط با یکدیگر چگونه باشد).
  نحوی تهیه نمودار توالی و تعامل فرآیندها چگونه است.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در مورد سوال اولتون، باید عرض کنم در حال تهیه محصولی برای اجرای بند ۴-۱ استاندارد هستم و در اون به برنامه ریزی استراتژیک و نحوه تهیه جدول SWOT پرداختم و پیش بینی میکنم تا ۳ هفته دیگه روی سایت قرار بگیره.البته قبلا بر روی سایت قرار داشت اما نیاز بود که ویرایش بشه و خودم تمایل داشتم که کمی هم به مدیریت استراتژیک که این بند بهش توجه داره، بپردازم .
   در مورد تعیین استراتژی باید خدمتتون عرض کنم که توضیح این مورد در این جا نمی گنجه ولی به اختصار براتون توضیح میدم .
   تجزیه و تحلیل جدول SWOT در ۳ مرحله انجام میشه :
   ۱- ارزیابی عوامل داخلی و خارجی
   ۲- ایجاد ماتریس
   ۳- تعیین استراتژی
   اول باید عوامل داخلی رو که شامل نقاط قوت و نقاط ضعف هست و بعد عوامل خارجی رو که شامل فرصت ها و تهدید ها هست ، لیست کنیم .
   بعد از اینکه این عوامل رو شناسایی کردیم باید اونها رو ارزیابی کنیم برای اینکار یک ماتریسی رو ایجاد می کنیم و به عوامل شناسایی شده وزن و امتیاز می دیم .
   وقتی امتیازها رو به دست آوردیم میاییم و تجزیه و تحلیل می کنیم که با این امتیازهایی که به دست آوردیم تو چه ناحیه ای قرار گرفتیم و استراتژی ما چیه ؟
   و در نهایت با توجه به استراتژی ها اهدافمون رو مشخص می کنیم . 
   و اما در مورد تهیه نمودار توالی و تعامل فرآیندها :
   به صفحات زیر مراجعه کنین . امیدوارم با مراجعه به اونها پاسخ سوالتون رو بگیرید.
   اگر با مطالعه اونها سوالی داشتید در زیر همون پست سوالتون رو بپرسید .

   رویکرد فرآیندی
   نمودار لاک پشتی
   نمودار SIPOC
   شناسایی فرآیندها
   فرآیند در استاندارد

   ممنونم از توجه شما آقای حمزه لو عزیز

   Reply
   1. رضا

    سپاس از توضیحات خوب شما

    Reply
 19. کامران فلاح

  کامران فلاح

  با سلام و احترام و عرض تشکر بابت سایت خوبتون
  خواهشمند است تفاوت مدیریت تغییر و اقدام اصلاحی را از لحاظ کاربردی و مفهومی رهنمود فرمایید ؟
  در واقع ورودی های اقدام اصلاحی و یا عوامل ایجاد تغییر در مدیریت تغییر ( بازخورد مشتری و ذینفعان شکایت مشتری شکست در ارائه خدمات نوآوری تعیین ریسک و فرصت نتایج ممیزی داخلی یا خارجی نتایج بازنگری مدیریت شناسایی عدم انطباق فرصت‌های شناسایی‌شده برای بهبودمدیریت دانشجلسات ……..) مشابه هم می باشد و در نهایت منجر به بررسی ریشه ای و اقدام اصلاحی و در پایان پایش اثر بخشی آن می گردد.
  در واقع فرمهای بسیار مشابه دارد، جهت جلوگیری از دوباره کاری امکان حذف و یا یکسان سازی فرمها وجود دارد و یا کاربرد استفاده آنها با هم تفاوت دارد ؟
  لازم بذکر است اینجانب محصول مدیریت تغییر شما را خریداری کردم لکن نیاز به توضیحات تکمیلی جهت تفکیک موضوع دارم.
  ممنون از رهنمود شما

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   سلام و عرض ادب
   ببینید زمانی شما از مدیریت تغییر استفاده می کنید که تغییری در سازمانتون ایجاد شده باشه و یا قصد انجام تغییری رو داشته باشید که با فرم های مربوطه این تغییر رو بررسی و در نهایت انجام میدید و یک زمانی رو هم براش درنظر میگیرید که ببینید اون تغییر به درستی انجام شده و آیا اثربخش بوده یا نه ؟
   مثلا شما به هر دلیلی قصد دارید تغییری رو در منابع انسانی سازمانتون ایجاد کنید خب باید ببینید که هدف از تغییر چیه و اصلا چرا میخواید این تغییر رو انجام بدین ( ممکنه یکی از دلایل این تغییر اصلاح برای یک عدم انطباق باشه و یا ممکنه نباشه )و بعد طبق فرمی که در اختیار دارید ریسک ها و فرصت هایی که با این تغییر ممکنه به وجود بیاد بررسی میکنید و در نهایت اون تغییر رو انجام میدید . بعد یه مدت زمانی رو به صورت آزمایشی این تغییر انجام میشه و شما بررسی می کنید آیا اون تغییر شما رو به هدفی که به خاطرش در منابع انسانی تغییر ایجاد کردید رسونده یا خیر.
   و اما در مورد اقدام اصلاحی :
   زمانی شما فرم اقدام اصلاحی رو تکمیل می کنید که متوجه بشید روشی یا دستورالعملی یا فرآیندی و یا … منطبق با استاندارهای سازمان شما و اون استانداردهایی که براش گواهینامه گرفتید نیست و نیاز به اصلاح داره و یا داره اشتباه انجام میشه و باید اصلاح بشه . در این صورت شما ضمن اصلاح باید ریشه یابی کنید و ببینید که چه کاری میشه انجام داد که اون اتفاق بوجود نیاد و اگر در زمان این ریشه یابی شما به این نتیجه برسید که چیزی نیاز به تغییر داره باید فرم تغییرات براش پرکنید .
   مثلا شما در زمان ممیزی و یا در جلسات بازنگری مدیریت متوجه شدید که نتونستید به برخی از اهدافتون برسید. اینجا باید فرم اقدام اصلاحی رو براش تکمیل کنید و اصلاح انجام بدید و ریشه یابی کنید . خب وقتی که دارید ریشه یابی می کنید متوجه شدید که باید تغییری در بودجه درنظر گرفته بدید و یا فردی که مسئول دستیابی به این اهداف بوده مناسب نبوده و فرد دیگه ای باید جایگزینش بشه پس شما قراره تغییری به وجود بیارین و باید براش فرم تغییرات پر کنید .

   گاهی هم هست که در سازمان و یا واحدی عدم انطباقی رخ نداد و اصولا قرار نیست اصلاح انجام بشه ولی شما فکر میکنید که باید تغییری رو برای بهبود انجام بدین و یا تغییری از سازمان بالادستی شما بر شما تحمیل میشه مثلا بودجه ای که به شما تخصیص دادن رو کم کردن و یا قراره یک محصول جدیدی رو به خط تولید اضافه کنید و یا قراره محصولی رو از چرخه تولید حذف کنید . خب قرار نیست برای اینها فرم اقدام اصلاحی پر بشه چون عدم انطباقی صورت نگرفته و فقط باید فرم تغییرات براش تکمیل بشه .
   امیدوارم با توضیحاتی که اینجا نوشتم پاسخ سوالتون رو گرفته باشید .
   اگر ابهامی بود دوباره بپرسید .
   با تشکر از توجه شما

   Reply
   1. کامران

    سلام و عرض ادب
    ممنون از پاسخ شما ، عالی بود

    Reply
   2. کامران فلاح

    کامران فلاح

    با سلام و عرض ادب و تشکر از پاسخ عالی شما
    بنده مجددا سوالی برایم پیش اومده که تحت مصادیق زیر از شما رهنمود میطلبم :
    بعنوان مثال چنانچه شرکت جهت عقب نماندن از مسیرهای سریع ارتباطی با مشتری به این نتیجه برسد که باید app mobile بسازد ، این مصداق در مدیریت تغییر ثبت میشود و یا بهبودی حاصل از بازدید سایر شرکتها و benchmark می باشد ؟
    سوال دیگر : آیا ساخت نرم افزاری customize شده در واحد تولید جهت یکپارچه سازی اطلاعات و اخذ گزارشات راحتتر بهبود حاصل میشود و یا باید تحت عنوان مدیریت تغییر اضافه شود ؟
    سوال دیگر : قرار گیری اطلاعات اضافه در سایت ،بیشتر ز آنچه مشتری نیاز دارد صرفا جهت بالارفتن اطلاعات و آگاهی مشتریان بعنوان لحاظ مسئولیت اجتماعی و یا اشتراک گذاری تجربه شرکت در تخصص مربوطه بعنوان بهبود لحاظ می گردد و یا جزو مدیریت تغییر ؟
    سوال دیگر : دو زبانه شدن سایت پیرو یکی از اهداف شرکت مبنی بر صادرات که از اهداف آتی شرکت می باشد آیا مدیریت تغییر می باشد ، برنامه و اقدامات جهت رسیدن به اهداف استراتژیک بوده و یا بهبود ؟
    خواهشمند است رهنمود فرمایید با تشکر

    Reply
    1. معصومه فرج پور

     معصومه فرج پور

     با سلام و احترام
     ممنون از لطف شما
     در یادآوری بند ۱۰-۱ استاندارد گفته شده که بهبود می تونه شامل اصلاح، اقدام اصلاحی، بهبود مداوم، تغییرات غیر منتظره، نوآوری و سازماندهی مجدد بشه .
     پس هر کاری در سازمان انجام بشه که باعث بهتر شدن یک وضعیتی بشه و ما رو از نقطه A به A+ برسونه میشه بهش گفت بهبود حالا میتونیم اینو تو اهداف ببینیم یا خروجی های بازنگری مدیریت و یا …
     و معمولا ممیز در زمان ممیزی ها به دنبال اینه که آیا شما دنبال فرصت هایی برای بهبود سیستم مدیریت کیفیت بودید یا نه .
     هر تغییری که مربوط به مشتری، محصول و فرآیند میشه و خیلی پیش پا افتاده نیست باید مدیریت بشه یعنی باید فرصت ها و ریسک های ناشی از اون تغییر در نظر گرفته بشه و منابعی که احتیاج داره تا اون تغییر انجام بشه در نظر گرفته بشه و تامین بشه .
     و اما مثالهایی که عنوان کردین:
     در مورد app : مهم نیست شما از کجا این ایده به ذهنتون رسیده مهم اینه که شما دارین یک تغییری رو در سیستم اعمال می کنید که فکر میکنید به ارتباط با مشتری کمک میکنه شما باید این تغییر رو به عنوان مدیریت تغییر ثبت کنید تا سوابق انجام این تغییر ثبت بشه تا بتونین منابعش و ریسک و فرصت های ناشی از انجام این کار رو بررسی کنید .و اگر در نهایت به نتیجه مطلوب رسیدین و باعث افزایش رضایت مشتری و …. شد بتونبن به عنوان بهبود در نظر بگیرین و در جلسات بازنگری مدیریت بهش اشاره کنید.
     در مورد نرم افزار هم همینطور
     ولی در مورد قرارگیری اطلاعات اضافه خیر مگر اینکه اطلاعات مهمی باشه
     و در مورد دوزبانه شدن سایت اگر احتیاج به هماهنگی با افرادی داره یا نیاز به تامین منابع خاصی هست باید به عنوان مدیریت تغییر ثبت بشه و از طرف دیگه چون پیرو اهداف سازمانه باید گزارشی از روند اجرا هم داشته باشه و در نهایت همه اینها رو همونطوریکه عرض کردم میتونین در بازنگری مدیریت به عنوان بهبود سیستم مدیریت کیفیت نشون بدید .
     جمع بندی :
     هر اقدام جدیدی که برای اجرای اون نیاز به هماهنگی افراد در داخل یا خارج سازمان وجود داره و باید منابعی رو سازمان تامین کنه و یا براش جلسه تشکیل میشه تا تایید افرادی گرفته بشه باید و حتما به عنوان مدیریت تغییر ثبت بشه و اگر در نهایت اون تغییر منجر به بهتر شدن فرآیند یا افزایش رضایت مشتری و یا کاهش شکایت و یا اقرایش درآمد یا کاهش هزینه و …. شد به عنوان بهبود در نظر گرفته میشه .

     با تشکر از توجه شما آقای فلاح گرامی

     Reply
     1. کامران

      سلام و عرض ادب و احتراما
      واقعا ازتون بسیار سپاسگزارم
      ممنون از رهنمود بسیار عالی و خوبتون

     2. معصومه فرج پور

      معصومه فرج پور

      خواهش میکنم جناب فلاح گرامی

 20. سحر

  لطفا مدل اختاپوسی رو توضیح بدید

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   مدل اختاپوسی مدلیه که در اون فرآیندهایی رو نشون میده که اون فرآیندها مستقیما ورودیشون از مشتری هست به سازمان و برعکس خروجیشون از مشتری هست مثل فرآیند پاسخگویی به مشتری یا فروش مستقیم از سازمان به مشتری
   این نوع فرآیندها رو می تونیم توسط مدل اختاپوسی نشون بدیم.

   Reply
 21. پورصفری

  سلام وقت بخیر.
  در مورد مدت نگهداری روش های اجرائی و دستورالعمل ها میشه توضیح بدین؟

  Reply
 22. المیرا پورصفری

  المیرا پورصفری

  سلام وقت بخیر
  برای مدت نگهداری روش های اجرائی و دستورالعمل ها،زمان مشخصی وجود داره؟

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در مورد مدت زمان نگهداری روش اجرایی و دستورالعمل ها همیشه باید نسخه بروز شده آن در اختیار افرادی که به آن برای اجرای فرآیندها نیاز دارند ، در دسترس قرار بگیره و همینطور همیشه یه نسخه از ویرایش قبلی که منسوخ شده هم باید موجود باشه ( در زونکن مدارک منسوخ شده ) و در اختیار مسئول سیستم کیفیت یا نماینده مدیریت قرار داره . سازمانها بایستی حداقل سالی یکبار مستندات خودشون رو بروز رسانی کنن .
   در مورد مدارک و مستندات دیگر میشه گفت که مدت زمان نگهداری مستندات با توجه به نوع و فعالیت سازمان متغیره و بستگی به نیاز های داخلی و خارجی سازمان شما داره .اما به طور کلی مدت زمان نگهداری از ۳ تا ۱۰ سال متغیره . به عنوان مثال شما ممکنه نیاز داشته باشید برای اجرای فرآیندی مدرکی رو تا ۳ سال در اتاقتون نگهداری کنید و بعد به بایگانی راکد منتقل کنید. یا به مدرکی ۴ ماه نیاز دارید و یا برعکس مدارک مربوط به شایستگی کارکنان به مدت زمان بیشتری ( تا زمان بازنشستگی ) نیاز داره و بعد به بایگانی راکد منتقل میشه .گاهی اوقات هم هست که کار شما با اون مدارک تموم شده ولی ممکنه به دلیل نیاز خارجی ( عوامل برون سازمانی ) به اون نیاز داشته باشید .
   پس باید به این عوامل توجه کتید و در مورد مدت زمان نگهداری مدارک و سوابق تصمیم گیری کنید.

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 − 12 =

تمامی حقوق این سایت متعلق به معصومه فرج پور می باشد.ایزویار در زمینه آموزش استانداردISO 9001 فعالیت می کند و به شما کمک می کند فرد مفیدتر و باکیفیت تری در محیط کاری خود باشید.