35 Comments

 1. RmZiRn

  ممنون برای وب سایت و مطاب مفیذتون

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   سلام و احترام
   خواهش میکنم

   Reply
 2. سارا

  با سلام
  سازمان در بند مدیریت تغییر عدم انطباق اصلی خورده است.برای رفع آن چه باید بکنیم ؟

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   به احتمال زیاد شما این بند را در سازمانتان اجرا نکرده اید و یا تعدد در عدم توجه به تغییرات سازمان در واحدها توسط ممیز مشاهده شده است که منجر به عدم انطباق اصلی (majer) شده است .
   برای اینکه بتوانم پاسخ مناسبی بدهم باید متن عدم انطباق را ببینم .
   در صورت تمایل متن عدم انطباق را بفرستید.
   مطالعه لینک های زیر می تواند به شما کمک کند .
   بند ۶-۳ و مدیریت تغییرات
   اجرای بند ۶-۳ و مدیریت تغییرات

   Reply
 3. محسن

  با سلام و وقت بخیر
  بنده به متن کامل استاندارد ایزو ۱۵۷۵۰ پارت۱ نیاز دارم لطفا راهنمایی بفرمایید.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   برای دریافت متن انگلیسی این استاندارد را می توانید از سایت ایران پیپر دانلود نمایید. و اداره استاندارد ایران نیز ترجمه ای از این استاندارد را منتشر کرده است . که می توانید از سایت زیر دریافت نمایید.
   سازمان ملی استاندارد ایران

   در صورتی که موفق به یافتن این استاندارد نشدید اطلاع دهید تا برایتان ارسال نمایم .

   Reply
 4. محمدرضا

  ممنون برای وب سایت و مطاب مفیدتون
  یک سوال داشتم چه جوری باید در شناسایی ریسک ، ریسک های درس آموخته ها را شناسایی نماییم و آیا باید بعنوان یک فرصت شناسایی گردد؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با تشکر

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در خصوص ریسک و شناسایی ریسک در سازمان موارد زیر حایز اهیمت است :
   ۱- در شناسایی ریسک ها و اقدامات برای رفع آن باید به زمینه سازمان و ذینفعان توجه نمایید .به عبارت دیگر شناسایی ریسک ها را مثل یک فرآیند در نظر بگیرید که ورودی های آن شامل موارد زیر است :
   – تجزیه و تحلیل مسائل داخلی و خارجی
   – جهت استراتژیک سازمان
   – ذینفعان سازمان
   – دامنه سیستم مدیریت کیفیت سازمان
   – فرایندهای سازمان
   ۲- برای شناسایی ریسک ها بهتر است فرآیندی که را که می خواهید ریسک و فرصت آن را شناسایی نمایید به صورت فعالیت تقسیم بندی نمایید.
   به عنوان مثال در خصوص سوال شما در مورد درس آموخته ها یا مدیریت دانش به صورت زیر می توان ریسک ها و فرصت ها را شناسایی نمود :
   فرآیند مدیریت دانش شامل فعالیت هایی به صورت زیر است :
   – تعیین دانش مورد نیاز برای اجرای فرآیندها
   – ثبت دانش تعیین شده
   – ارزیابی دانش ثبت شده
   – به اشتراک گذاری دانش تایید شده
   – ذخیره و حفظ دانش
   – استفاده از دانش به دست آمده
   خب حالا باید ببینید که در هر یک از مراحل بالا سازمان شما چه کارهایی انجام می دهد برای مثال دانش مورد نیاز برای اجرای فرآیندها در سازمان شما به چه صورتی ثبت می شود ؟
   فرض کنید که شما دانش به دست آمده را به صورت دستورالعمل های کاری ثبت می کنید . خب در این جا باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه موانعی برای تحقق این هدف یعنی ثبت دانش به صورت دستورالعمل های کاری وجود دارد وجود دارد ؟ جواب این سوال می شود ریسک. که می تواند این باشد که فرد آموزش دیده ممکن است نتواند به راحتی مطالب و مهارتهای آموزش دیده را در دستورالعمل های کاری منتقل کند و باعث شود برخی از دانش های کسب شده از دست برود.
   و در مورد فرصت باید این سوال را از خودتان بپرسید که چه کمکی برای شما در راستای تحقق این هدف وجود دارد ؟ مثلا ممکن است تمامی مطالب ، جزوه آموزشی و بعضا صوت یا فیلم دوره آموزشی در اختیار کارکنان دیگر قرار می گیرد .و یا ….

   در خصوص هر یک از مراحل گفته شده می توان با این سوال و جواب، ریسک ها و فرصت های هر فرآیند را شناسایی نمود. برای شناسایی بهتر ریسک ها و فرصت ها بهتر است فرآیندها به فعالیت تفکیک شود .
   با تشکر از توجه شما

   Reply
 5. رضا

  با سلام، آیا مغایرت زیر می تواندیک مغایرت ۹۰۰۱ باشد.
  ریسک ها و فرصت ها بطور موثر شناسایی نشده است. به عنوان مثال فعالیت جوشکاری در تولید

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   بله این یک مغایرت ۹۰۰۱ است .
   بند ۴-۴-۱ این استاندارد به این اشاره دارد سازمان باید ریسک ها و فرصت های فرآیندهای سیستم مدیریت کیفیت را مطابلق با الزامات بند ۶-۱-۱ تعیین نماید .
   پس با توجه به این بندها سازمان بایستی ریسک ها و فرصت های مربوط به فرآیندها را شناسایی نماید و طبق بند ۶ اقداماتی را بعد از شناسایی آن ها انجام دهد .
   با توجه به توضیحات داده شده ممیز می تواند در صورتی که شما برای فرآیندهای خود ریسک ها و فرصت ها را شناسایی نکرده باشید ، عدم انطباق صادر نماید . اما در صورتیکه شما به ممیز نشان دهید که تنها همین فرآیند است که ریسک و فرصت آن شناسایی نشده است و رسک و فرصت مابقی فرآیندها تعیین شده است می تواند از ثبت این مغایرت چشم پوشی کند ولی در ممیزی های بعدی سختگیرانه تر به آن رسیدگی می کند.

   Reply
 6. رضا

  باسلام، از توضیحات کامل و جامع شما
  در صورت امکان فرصت های این فعالیت (جوشکاری) ذکرنمایید.
  با تشکر

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   باید خدمتتان عرض کنم نمی توان به طور مشخص گفت که مثلا این موارد را می توانید به عنوان فرصت ها و یا ریسک های فعالیت جوشکاری در نظر گرفت و قطعا من هم نمی توانم در این مورد مشخص به شما بگویم که مثلا این ها را در نظر بگیرد ولی می توانم کمک کنم که خودتان پی ببرید که ریسک ها و فرصت های فرآیندهایتان چه هستند.

   به عبارتی شما باید ببینید که چه چیزهایی در کارگاه شما وجود دارد که باعث می شود این فعالیت یا فرآیند به خوبی انجام شود . به عبارت دیگر هر چیزی که اگر نباشد ریسک در نظر گرفته می شود ، در صورت وجود فرصت است .
   به عنوان مثال :
   ۱- خطر ناشی از آتش گرفتن به علت افتادن فلزات داغ یا پرتاب پلیسه و جرقه بر روی بدن (پوست-چشم و…) اگر در کارگاه شما فکری برای این موضوع شده است که امکان اتفاث افتادن نباشد ، می تواند یک فرصت باشد.
   ۲- استفاده از تجهیزات فردی مناسب
   ۳- کارگران آموزش دیده و حرفه ای و آشنا به کار
   و …..
   به طور کلی هر چیزی که مانع از انجام درست فعالیت( بر اساس هدف آن فعالیت) شود ریسک و هر چیزی که باعث اجرای درست آن فعالیت می شود فرصت محسوب می شود.

   با تشکر

   Reply
   1. رضا

    سپاس از توضیحات شما

    Reply
 7. رضا

  آیا تکمیل فرم های مربوط به سرویس نگهداری و تعمیرات پیشگیرانه (PM) درسازمان اجباری است.یا فقط تکمیل کارت نگهداری و تعمیرات کفایت می کند.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در استاندارد ISO9001:2015 در بند ۷-۱-۳ که مربوط به زیر ساخت می باشد آمده است که سازمان باید زیر ساخت لازم برای اجرای فرآیندها و دستیابی به انطباق محصولات و خدمات خود را تعیین ، فراهم و برقرار نگه دارد.
   و در متن انگلیسی این بند نیز از کلمه maintain استفاده شده است .
   پس حتما باید مستنداتی ارائه نمایید که نشان دهد زیر ساختها ارائه و نگهداری می شوند . تکمیل فرم های مربوط به سرویس و نگهداری برای نشان دادن این است که شما زیر ساخت های لازم برای تولید و یا ارائه خدمات را فراهم می کنید تا ممیز قانع شود که شما این بند را در سازمانتان به خوبی کاور می کنید .
   در خصوص تعمیرات پیشگیرانه ، اگر مستنداتی ارائه نشود می توان هم در خصوص این بند عدم انطباق گرفت و هم اینکه می تواند بیانگر این باشد که به بهبود در سیستم توجهی نمی شود در بند ۱۰-۱-ب اشاره شده است یکی از موارد بهبود، اصلاح ، پیشگیری یا کاهش اثرات نامطلوب می باشد .
   تعمیرات پیشگیرانه منجر به کاهش اقدام اصلاحی و اقزایش بهبود می شود .پس باید فرم های مربوط به تعمیرات پیشگیرانه نیز تکمیل گردد.
   امیدوارم پاسخ من کمک مفیدی به شما کرده باشد .

   Reply
   1. رضا

    سپاس. عالی بود.

    Reply
 8. رضا

  نحوی تعیین جهت گیری استراتزیک سازمان بعد از یافتن نقاط قوت ، ضعف ، فرصت و تهدیدها
  (نحوی تعیین استراتزی های سازمان با استفاده از ماتریس SWOT و انطباق و تلفیق این نقاط باهم چگونه باید باشد So,St,Wo,WT )

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   در خصوص ماتریس SWOT توضیحات کاملی ارائه شده است . لطفاً به این صفحه مراجعه نمایید.
   اجرای بند ۴-۱ با استفاده از تجزیه و تحلیل SWOT
   با تشکر از همراهی شما

   Reply
 9. رضا

  باسلام و احترام
  آیا فرم های ارزیابی و کنترل ریسک، شناسایی و کنترل فرصت، فرم ثبت دانش ، فرم اعلام تغییر … که در ویرایش ۲۰۱۵ ۹۰۰۱اضافه شده باید توسط واحد HSE نیز تکمیل گردد.(باتوجه به اینکه این واحد با دو استاندارد ۱۴۰۰۱و ۱۸۰۰۱ مرتبط است.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   از آنجایی که در استاندارد ۱۴۰۰۱ و ۱۸۰۰۱ به ریسک اشاره شده است و بند مجزایی برای آن وجو دارد، ممیزین این دو استاندارد در زمان ممیزی ها با توجه به بندهای استاندارد به ریسک ها می پردازند پس می توانید از همان فرم ها و مستندات استفاده نمایید و نیازی به تکمیل مجدد فرم های ۹۰۰۱ ندارید .در خصوص مدیریت تغییر نیز می توانید به همان فرم ها و مستندات استاندارد ۱۴۰۰۱ و ۱۸۰۰۱ اشاره نمایید . ولی در خصوص مدیریت دانش باید از فرم های ۹۰۰۱ استفاده شود.

   با تشکر از همراهی شما

   Reply
 10. رضا

  تفاوت بند۷-۸ کنترل خروجی نامنطبق با بند ۱۰-۲ عدم انطباق چیست.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   بند ۱۰-۲ با عنوان عدم انطباق و اقدام اصلاحی، در مورد نحوه مدیریت کردن عدم انطباق و اجرای مناسب اقدامات اصلاحی در سازمان می باشد . بگونه ای که برای عدم انطباقهای یافته شده ریشه یابی مناسب صورت گیرد تا از وقوع مجدد عدم انطباق جلوگیری شود.عدم انطباق های یافته شده در سازمان می تواند از ممیزی های داخلی ، خروجی بازنگری های مدیریت ، تحلیل داده ها ، خروجی های نامنطبق ، شکایات مشتری و …. منتج شود.
   اما بند ۸-۷ در مورد کنترل خروجی نامنطبق است و منظور این است که هر گونه خروجی فرآیند که با معیارهای از پیش تعیین شده مطابقت ندارد باید کنترل شود و از تحویل آن به مشتری یا فرآیند بعدی و یا مراحل بعدی کار جلوگیری شود.
   این خروجی می تواند ورودی فرآیند بعدی یا مستندی باشد که تحویل واحدی دیگر می شود یا محصول میانی باشد که برای تهیه محصول نهایی به واحدی دیگر ارسال می شود و یا محصول نهایی باشد که تحویل مشتری می شود . در هر یک از مراحل گفته شده خروجی فرآیند باید کنترل شود تا از تحویل ناخواسته به مرحله بعدی جلوگیری شود .
   هر زمانی که خروجی نامنطبق با الزامات و معیارها مشاهده شد ، باید تعیین تکلیف مناسب در این خصوص صورت گیرد و مستندات لازم در تمامی مراحل این کنترل باید در سازمان انجام شود .
   لزوما نباید برای هر خروجی نامنطبق عدم انطباق صادر شود ولی باید حتما مستندات لازم در خصوص کنترل خروجی نامنطبق تهیه شود . باید فرمی برای این کار تهیه نمایید و در صورتی که نیاز به صدور عدم انطباق نبود بتوان از طریق همین فرم پیگیریها و تحلیل های مورد نیاز را انجام داد .
   با تشکر

   Reply
   1. رضا

    باسلام و احترام
    سپاس از توضیحات خوب شما

    Reply
 11. رضا

  ۱- در فرآیند برنامه ریزی : شاخص، درصد تحقق برنامه تولید از نظر زمانی و حجمی و در فرآیند کنترل کیفیت نیز شاخص درصد اقلام نامنطبق تولید شده به کل اقلام تولید شده (در پروژه/مدت معین) از شاخصهای این فرآیند درسازمان است.
  اگر شرکت بطور هم زمان چند پروژه داشته باشد. برای محاسبه مقدارمیانگین مثلاً در مقاطع سه ماهه آیا می توان مقدار پیشرفت این پروژه ها را با هم جمع کرد و از آن میانگین به دست آورد و به عنوان جواب برای این شاخص ها قرارداد.(با این عمل آیا شاخص درست محاسبه شده است).
  ۲- در فهرست فرآیندهای سازمان آیا ذکر فرآیندهای رهبری، طرح ریزی و ارتباطات الزام است یاخیر، درصورت الزام آیا برای این فرآیندها نیز باید ریسک و فرصت را تهیه نمود. یاخیر
  در صورت پیشنهاد شاخص ها بهتر برای این فرآیند، لطفاً در صورت امکان ارائه بفرمایید.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام .
   ۱- اگر منظورتون روند تولید هست دیگه پروژه معنایی نداره اما اگر پروزه راه اندازی هست و به بهره برداری نرسیده باید از شاخص های مربوط به پروزه استفاده کنید .
   با فرض اینکه منظورتون روند تولید هست به سوالتون پاسخ میدم :
   فرض کنید شما درخصوص برنامه ریزی برای محصولات ( Aو B و C) شاخص درصد تحقق برنامه تولید از نظر زمانی و حجمی را درنظر گرفتید. بهتره که در زمان گزارش گیری شاخص ها رو برای هر محصول جداگانه در نظر بگیرید . به طور مثال درصد پیشرفت تحقق برنامه تولید از نظر زمانی برای محصول A عدد ……. است . درصد پیشرفت تحقق برنامه ریزی تولید از نظر حجم هم برای این محصول هم عدد… است .
   برای هر محصولی که دارید میتونید همینکارو بکنید . و در نهایت می تونید در پایان گزارشتون بگین که میانگین پیشرفت پروژه در شاخص تحقق برنامه تولید از نظر زمانی برای محصول A و Bو …..به میزان …… درصد هست .
   وقتی برای هر شاخص اینکارو انجام دادید می تونید میانگین پیشرفت رو محاسبه کنید و بگین در نهایت اینقدر پیشرفت داشتین.
   ولی حتما درصد پیشرفت هر کدوم رو هم نشون بدین . تنها به میانگین بسنده نکنید.
   ۲- رهبری ، طرحریزی و ارتباطات جزو بندهای مهم استاندارد هست و شما باید در سازمانتون براشون کاری انجام بدین. مثلا:
   بند۵ – رهبری : راجع به تعهد مدیریت ارشد به سیستم مدیریت کیفیت ، تمرکز بر مشتری ، ایجاد خط مشی ، تهیه شرح وظایف ، اختیارات و مسئولیت ها در سازمان هست .
   بند ۶ – طرحریزی :در مورد ریسک ها فرصت ها ، اهداف کیفیت و طرحریزی تغییرات هست .
   بند ۷-۴: ارتباطلات – هم که بند جدیدی در سازمان هست .
   علاوه بر این ، با توجه به بند ۴-۴ شما باید فرآیندهای مورد نیاز و تعاملات آنها رو مطابق با الزامات این استاندارد ایجاد ، برقرار و به طور مداوم بهبود بدین . در بند ۶-۱-۱ هم گفته که باید ریسک ها و فرصت های فرآیندهایی رو که بر اساس بند ۴-۴ ایجاد کردین ، تعیین کنید .
   توضیحات بیشتر رو می تونید در این صفحه ببینید.

   ۳- شاخص های برنامه ریزی تولید :
   درصد دوباره کاری
   درصد ضایعات
   بهای تمام شده
   میزان تحقق برنامه تولید
   نفر ساعت سرانه تولید و ….

   با تشکر از توجه شما

   Reply
   1. رضا

    سپاس از زحمات و همراهی شما.

    Reply
 12. رضا

  منظورم در پروژه بود.
  در مجموع با توجه به توضیحات شما، باید برای هرکدام از پروژه ها (مثلاً درمقاطع سه ماهه) میزان پیشرفت پروژه “آ” و میزان پیشرفت پروژه “ب” را یک بار به طور جداگانه و یکبار نیز از آن میانگین به دست آورد.(هم در محاسبه شاخص برنامه ریزی و هم در کنترل کیفیت)

  Reply
 13. رضا

  عدم اثربخش بودن ممیزی داخلی به عنوان مغایرت عمده ثبت شده
  مغایرت ها ی ممیزی داخلی به جای ثبت در چک لیست ، در برگه های سفید ثبت شده – فقط مغایرت ثبت شده است نه شواهد
  ولی بقیه موارد شامل برنامه ریزی ممیزی داخلی ، اعلام زمان ممیزی به واحدهای شرکت، ارائه گزارش ممیزی به
  و احدها و مدیریت شرکت به شکل کامل انجام شده با این وجود:آیا این موارد می توان یک مغایرت عمده باشد.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   چک لیست در ممیزی یکی از ابزار های مورد استفاده در ممیزی ها ست . ممیز وقتی میبینه که شما چک لیست ندارین ، سوالی که براش پیش میاد اینکه خب ممیزی چطور انجام شده ؟ و از کجا معلوم که همه بندهای استاندارد مورد ممیزی قرار گرفته؟
   شما باید شواهدی برای اثربخش بودن ممیزی ارائه بدین و استفاده از چک لیست این کار رو راحت تر میکنه .

   در مورد اینکه آیا نداشتن چک لیست در ممیزی میتونه به عنوان مغایرت major ثبت بشه یا نه ؟
   احتمالا ایشون در ممیزی از سایر واحدها شواهدی پیدا کرده که باعث شده به این نتیجه برسه که ممیزی داخلی اثربخش نبوده . مثلا با یکی از صاحبان فرایند مصاحبه کرده یا سندی رو دیده و مشخص شده که شما در زمان ممیزی داخلی مشکلی که به نوعی عدم انطباق بوده رو در ممیزی داخلی ندیدین. یا براش ثابت شده که همه فرایندها ممیزی نشده .

   بر اساس بند ۹-۲-۱ استاندارد ۹۰۰۱ سازمان باید ممیزی داخلی رو انجام بده تا ببینه که با الزامات این استاندارد و الزامات داخلی سازمان انطباق داره یا نه و همینطور آیا به صورت اثر بخش اجرا شده یا نه.
   از اونجایی که ممیز نتونسته شواهدی دال بر اجرای این بند در سازمانتون ببینه براتون عدم انطباق major صادر کرده چون یکی از مواردی که براش دم انطباق major صادر میشه اینه که یک بند استاندارد اجرا نشه و ممیز با به دست آوردن شواهد به این نتیجه رسیده که شما این بند رو کاور نکردین.

   ممنون از توجه شما

   Reply
   1. رضا

    باسلام،احترام
    سپاس ارائه راهنمایی

    Reply
 14. Mohammad reza rezaeepour

  درود
  سرکار خانم فرج پور
  آیا می شود در زمان استقرار استاندارد ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ در قالب HLS تنها از یک نظام نامه استفاده کرد و در قالب آن کلیه الزامات، فرایندها و روشهای اجرائی را آورد
  سپاس

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام

   در ویرایش جدید الزامی به استفاده از نظامنامه نیست اما اگر بخواهید از نظامنامه استفاده کنید می تونید از سیستم مدیریت یکپارچه استفاده کنید. از آنجایی که عنوان بندها در هر دو استاندارد یکسان هست می تونید نظامنامه ای تحت عنوان ” نظامنامه سیستم مدیریت یکپارچه ” تهیه کنید و در هر بند توضیحات مربوط به هر دو استاندارد را بیان کنید . البته در بعضی از بندها می تونید هر دو استاندارد رو پوشش بدید.
   به عنوان مثال :
   در بند ۲ (مرجع ) از هر دو استاندارد ۹۰۰۱ و ۴۵۰۰۱ به عنوان مرجع نام ببرید .
   در بند ۴-۳ (تعیین دامنه) باید دامنه هر دو استاندارد را مشخص کنید .
   ولی بندهایی مانند ۷-۵ (اطلاعات مستند )و ۵-۳ (اختیارات و مسئولیتها ) هر دو استاندارد را شامل می شود و تفاوتی در اجرای این بند در هر دو استاندارد نیست.

   با این توضیحات و با در نظر گرفتن موارد گفته شده می تونید این کار رو انجام بدید و از یک نظامنامه برای هر دو استاندارد استفاده کنید.

   با تشکر از توجه شما

   Reply
 15. نیکتا ارمی

  سلام با تشکر از توضیحات کامل شما . این امکان وجود دارد که نمونه دستورالعمل شناسایی و ارزیابی فرصت های فرایندها در سایت بگذارید

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این سایت متعلق به معصومه فرج پور می باشد.ایزویار در زمینه آموزش استانداردISO 9001 فعالیت می کند و به شما کمک می کند فرد مفیدتر و باکیفیت تری در محیط کاری خود باشید.