6 Comments

 1. احمدرضا خدامی

  با سلام
  خیلی ممنون بابت مطلب خیلی خوبتان در خصوص شناسایی فرایندها ، لطفاً در صورت امکان مطالب آموزشی در خصوص سایر شیوه های شناسایی فرایندها مانند مدل سایپوک و لاک پشتی را نیز بفرمایید. البته در صورتی که امکان دارد به ایمیل بنده ارسال فرمایید.

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   خوشحالم که برایتان مفید بود. حتما در روز های بعد مطالبی در این مورد خواهم گذاشت .

   Reply
  2. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام
   لطفا به صفحات زیر مراجعه نمایید :
   نمودار لاک پشت
   نمودار SIPOC

   Reply
 2. پوریا

  با سلام
  سایت بسیار خوبی دارید که به صورت خلاصه و مفید به مطالب پرداخته شده است. تشکر بابت مطالب ارزنده ی شما
  خوشجال میشم اگر مطلبی در زمینه ی APQC هم داشتید قرار بدید.
  با تشکر

  Reply
 3. سید محمد

  سلام آیا شناسنامه فرآیند در ایزو ۹۰۰۱ ورژن ۲۰۱۵ باید حتما باشد

  Reply
  1. معصومه فرج پور

   معصومه فرج پور

   با سلام و احترام

   استاندارد ISO9001:2015 تمرکز زیادی بر رویکرد فرآیندی داره ، همینطور در بند ۴-۴ در مورد سیستم مدیریت کیفیت و فرآیندهای آن توضیحاتی داده و الزاماتی رو بیان کرده که باید رعایت بشن یکی از آن موارد که مربوط به سوال شما می شه در بند ۴-۴-۱ قسمت الف و ب اشاره شده .
   استاندارد در این بند اشاره کرده سازمان باید فرآیندهای مورد نیاز برای سیستم مدیریت کیفیت و کاربرد آنها در سرتاسر سازمان را تعیین کند و باید ورودی ها، خروجی ها و توالی و تعامل این فرآیندها رو مشخص نماید.
   خب پس ما برای اینکه این بند استاندارد رو رعایت کنیم باید:
   ۱- فرآیندهای سازمان رو مشخص کنیم .
   ۲- کاربرد آنها در سازمان رو مشخص کنیم .
   ۳- ورودی ها و خروجی ها و توالی و تعامل اون فرآیندها هم باید مشخص بشن.

   برای اینکه بتونیم همه این کارها رو انجام بدیم می تونیم از شناسنامه فرآیند و نقشه فرآیندها استفاده کنیم .
   ولی اینکه که حتما از شناسنامه فرآیند استفاده کنید خیر الزامی نیست و در استاندارد هم مشخصا نگفته از شناسنامه فرآیند استفاده کنید. شما ممکنه از روشهای دیگه ای ورودی ها یا خروجی های فرآیندها رو نشون بدین مثل SIPOC یا نمودار لاک پشتی و …

   در ادامه استاندارد در بند ۴-۴-۲ گفته که اطلاعات مدون برای پشتیبانی از عملکرد فرآیندها باید نگهداری شود.

   ما برای این که بتونیم ورودی ها و خروجی های فرآیندها رو نشون بدیم و توالی و تعامل آنها با یکدیگر رو مشخص و واضح کنیم باید از یه روشی برای اینکار استفاده کنیم و استاندارد از ما خواسته که اطلاعات مدون مربوط به این کار رو نگهداری کینم . اطلاعات مدون هم منظور اطلاعات موجود در روشهای اجرایی، فرم ها، چک لیستها و … است . پس نمیشه به صورت ذهنی اینکار رو انجام داد حتما باید جایی ثبت باشه یا روی کاغذ یا در کامپیوتر یا نرم افزار.

   با جمع بندی موارد زیر به این نتیجه می رسیم که :

   بهتره که از شناسنامه فرآیند استفاده کنید .
   اگر از شناسنامه فرآیند استفاده کنید می تونید در اون ورودی ها، خروجی ها، مالکین فرآیندها، ریسکها و فرصتهای مربوط به اون فرآیند و دانش لازم برای اون فرآیند رو هم مشخص کنید.
   با این کار می تونید بند ۶ در مورد ریسکها و فرصتهای فرآیندها رو هم کاور کنید و هم همینطور بند ۷-۱-۶ در مورد دانش لازم برای اجرای فرآیندها و یا اینکه برای اجرای اون فرآیند به چه زیر ساختهایی نیاز دارید (بند ۷-۱-۳).
   با این کار شما همه مواردی که مربوط به فرآیندهای سازمان میشه و استاندارد خواسته تا در مورد فرآیندها مشخص کنید رو در شناسنامه فرآیند مشخص می کنید . در زمان ممیزی ها هم چالش کمتری با ممیز خواهیدداشت.
   امیدوارم توضیحاتم بهتون کمک کرده باشه .
   ممنون از توجه شما

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یک × دو =

تمامی حقوق این سایت متعلق به معصومه فرج پور می باشد.ایزویار در زمینه آموزش استانداردISO 9001 فعالیت می کند و به شما کمک می کند فرد مفیدتر و باکیفیت تری در محیط کاری خود باشید.